20 zlozvyků uživatelů internetu a jak se jich zbavit

Všichni jsme ne jednou klikli na „Souhlasím“ bez přečtení podmínek (a tím si třeba nechali nainstalovat nějaký „skvělý“ malware), nebo nakupovali online za použití bezplatné veřejné Wi-Fi, stahovali si soubory z ne moc důvěryhodných webů, a samozřejmě vytvářeli hesla, která lze snadno uhodnout, protože „nikdo nemá zájem o hackování mých účtů“. Nebojte se. Nejste sami. To však neznamená, že byste měli i nadále pokračovat v riskantním chovaní v síti Internet.

Prolomení špatných online návyků (a jejich nahrazení dobrými)

I když existuje nespočet způsobů, jak si zadělat na problémy online, těchto 20 nebezpečných internetových návyků není radno nechat bez povšimnutí. Pojďme si tedy vyhrnout rukávy a opravit je jeden po druhém.

Použití stejného hesla pro všechny účty

Nikdy to nedělejte. Pokud se hackerovi nějak podaří získat jedno heslo, které používáte při každém přihlašování, nebude již mít problém s přístupem ke všem vašim online účtům. Nebuďte líní a vymýšlejte si silná a jedinečná hesla při každém vytvoření nového účtu, zejména pro online bankovnictví nebo e-shopy. Můžete si také nainstalovat spolehlivého správce hesel (klíčenku), kam uložíte všechna vaše jedinečná hesla a nemusíte si je tak pamatovat.

Ignorování antivirových aktualizací

Většina uživatelů považuje aktualizace softwaru za otravné, protože mají tendenci se objevovat přesně tehdy, když nemáte čas se jimi zabývat. Takže to, co obvykle uděláte je, že stiskněte tlačítko „Odložit“ a myslíte si, že se k tomu vrátíte později. Ale nikdy to neuděláte.

Pravidelné aktualizace antivirových/antimalwarových programů jsou zásadní pro zajištění ochrany zařízení před škodlivými hrozbami. Pokud nechcete pravidelně kontrolovat aktualizace, povolte aplikaci, aby to prováděla automaticky.

Příliš mnoho rozšíření prohlížeče

Existuje spousta rozšíření, která tvrdí, že vylepší váš požitek ze surfování na internetu. Potřebujete je ale doopravdy všechny? Jelikož čím více rozšíření a pluginů máte v prohlížeči, tím riskantnější pro vás jsou. Pokud nebudete opatrní, můžete snadno stáhnout rozšíření, které má za úkol shromažďovat vaše data, nebo ještě hůře – infikovat zařízení malwarem.

Vybírejte si tedy svá rozšíření rozumně a instalujte pouze ta, která vám mohou pomoci s každodenními úkoly a ochranou vašeho soukromí.

Ignorování dvoufázové autentizace

Přestože 2FA značně ztěžuje hackerům přístup k soukromým souborům a e-mailům, příliš mnoho lidí tuto úžasnou bezpečnostní funkci stále nepoužívá.

Dvoufázové ověřování přidává do vašeho účtu další vrstvu zabezpečení a je k dispozici v mnoha službách, včetně Gmail, Google Disk, Apple iCloud, Twitter a Facebook. Osobně nevidíme žádný důvod, proč jej nepoužívat.

Žádná ochrana uzamčené obrazovky

Pokud telefon neberete s sebou všude, kamkoli jdete, aniž byste jej nechali bez dozoru i na malou chvíli, jednoduše používejte nějaký druh ochrany uzamčené obrazovky: nakreslený vzor, PIN kód nebo biometrický údaj.

Pokud obrazovku neuzamykáte, kdokoli může nainstalovat do telefonu malware nebo spyware, aniž byste si toho všimli. Je-li to možné, povolte také vzdálené sledovaní polohy telefonu a vymazání dat, aby v případě, že by se někdo zmocnil vašeho zařízení, jste mohli vzdáleně vymazat všechny vaše soukromé informace.

Žádné heslo na počítači

Lidé ukládají do svých počítačů mnohem více soukromých a citlivých informací než kamkoli jinam, ale často je dostatečně nezabezpečují. Neusnadňujte nikomu instalaci spywaru nebo odcizení vašich soukromých dat. Nastavte heslo do počítače a zamykejte jej, i když odcházíte jen na několik minut.

Žádný antivirus a antimalware

Ignorovat antivirové aktualizace je špatný nápad. Nemít žádný software, který by vás chránil před nebezpečnými hrozbami je ještě horší. Proto je teď nejvyšší čas obstarat spolehlivý antivirový/antimalwarový program. Kromě toho si nainstalujte také VPN pro další vrstvu ochrany a vždy tyto tři aplikace aktualizujte.

Nahrávání souborů do cloudu tak, jak jsou

Pokud si myslíte, že na cloudu jsou vaše data v bezpečí, tak se mýlíte. Cloudové společnosti mají přístup k vašim souborům, navíc jsou také citlivé ke kybernetickým útokům a narušení dat, což vytváří riziko zneužití vašich citlivých informací cizí osobou. Tomu se můžete vyhnout tím, že před nahráním do cloudu své soubory zašifrujete, aby vaše tajemství zůstala soukromá bez ohledu na cokoliv. Pomůžou vám s tím snadno použitelné nástroje pro šifrování dat, jako třeba NordLocker.

Otevírání odkazů v podezřelých e-mailech

Mnoho hackerů a malwaru je úspěšných, protože lidé otevírají e-maily, které dostávají od náhodných neznámých odesílatelů. Tento jev známý jako phishing se stává více lidem, než by se dalo očekávat. Účelem phishingových e-mailů je přilákat uživatele k návštěvě falešných webů. Odtud mohou hackeři snadno instalovat malware do zařízení oběti nebo odcizit její hesla, údaje o kreditní kartě a další soukromé informace. Ponaučení je tedy jednoduché: pokud neznáte odesílatele nebo nevěříte e-mailu, neklikejte na žádný odkaz v něm.

Stahování příloh bez přemýšlení

V návazností na předchozí radu – nestahujte ani žádné přílohy z podezřelých e-mailů. Pokud neznáte odesílatele, ani na žádnou podobnou zprávu nečekáte, neklikejte na nic v e-mailu, který jste dostali. To platí zejména, pokud jde o pracovní email, protože hackeři by tak mohli získat přístup k citlivým informacím vaší společnosti.

Používání webů HTTP

Pokud jste při procházení internetu dosud nevěnovali pozornost adrese URL, měli byste s tím začít. HTTP v předponě adresy označuje, že vaše připojení není zabezpečeno, což znamená, že slídilové mohou vidět data, která s tímto webem sdílíte. To je zvlášť nebezpečné pro online platby a případy, kdy potřebujete poskytnout své osobní údaje. Chcete-li zůstat v bezpečí, navštěvujte pouze weby, které používají připojení šifrované pomocí SSL, označené HTTPS.

Pokud z nějakého důvodu potřebujete navštívit nechráněné weby, nejprve nainstalujte a zapněte rozšíření NordVPN. Zabezpečí váš provoz HTTP pomocí silného šifrování.

Kontrola vašeho bankovního účtu přes veřejnou Wi-Fi

Toto je obzvláště náročné, protože všichni máme rádi bezplatné Wi-Fi. Veřejné bezdrátové sítě však obvykle postrádají náležitou ochranu, takže jejich uživatelé jsou otevřeni útokům typu man-in-the-middle a dalším nekalým způsobům, jakými hackeři a špioni získávají informace.

Pokud používáte veřejné Wi-Fi, neprohlížejte žádné citlivé informace, zejména pokud se týkají práce nebo peněz. Nebo ještě lépe – nainstalujte VPN a udržujte svá data a komunikaci v bezpečí i na veřejných Wi-Fi.

Klikání na vyskakovací okna s upozorněním na viry

Při návštěvě určitých webových stránek se můžete setkat s hrozivými vyskakovacími okny, která tvrdí, že ve vašem počítači objevily malware nebo viry. Neklikejte na ně, protože většinou se naopak snaží nainstalovat škodlivý nebo reklamní software do vašeho zařízení.

Použivání „123456“ jako hesla

I když všichni víme, že pro ochranu našich dat potřebujeme silnější a lepší hesla, stále nejběžnější kombinace, zjištěné při hacknutí dat, jsou „password“ a „123456.“ Nestávejte se obětí počítačové kriminality – buďte kreativní a vymyslete dobré, nehacknutelné heslo, které ochrání vaše data před zvědavýma očima.

Stahování souborů z pirátských webů

Stahování pirátských filmů, her a programů zdarma není obdivuhodné, a navíc je to jeden z nejjednodušších způsobů, jak si nainstalovat malware. Buďte velmi opatrní na stránkách, kterým nevěříte, nebo ještě lépe – vůbec tam nechoďte.

Slabé heslo Wi-Fi

Pokud na domácí Wi-Fi nemáte silné heslo, můžou na vás lehce zaútočit. Pokud kyberzločinci proniknou do vaší sítě, mohou vás sledovat a shromažďovat vaše soukromé informace.

Jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit (a co je důležitější – zapamatovat si) vaše hesla, je použití přístupových frází. Můžete použít slova té skladby, která se vám líbí, nebo vymyslet originální větu a poté ji zkrátit pomocí speciálních symbolů a čísel. Například frázi: „Starám se o své soukromí. Můj poskytovatel VPN je NordVPN,” lze převést na velmi silné heslo „Soss.MpVjN“.

Souhlas se všemi podmínkami instalace softwaru

Čtení smluvních podmínek pokaždé, když chcete nainstalovat novou aplikaci, je skutečným trápením a nejsme překvapení, že kliknete na „Souhlasím“, aniž byste se obtěžovali podívat se na to, co je tam vlastně napsáno. Měli byste se však pokusit učinit čtení těchto podmínek novým zvykem.

Souhlasíte-li s podmínkami, aniž byste je četli, můžete softwaru umožnit dělat docela nepříjemné věci: shromažďovat informace o vás, poslouchat konverzace, instalovat trojské koně, viry, škodlivý adware a mnoho dalšího.

Přehlížení obav o soukromí

Pokud máte pocit, že vás někdo může sledovat prostřednictvím vaší webové kamery, nejste paranoidní. Věci, jako je snooping, hackování webové kamery a sledování polohy, se dějí každý den, ale stále nejsme zvyklí brát všechna varování vážně.

Pokud máte podezření, že někdo ovládá vaši webovou kameru bez vašeho souhlasu, neignorujte svůj šestý smysl. Přečtěte si tento článek, abyste zjistili, zda byla vaše kamera napadená, a proveďte několik kroků, abyste situaci napravili.

Myslet si, že váš smartphone je ze své podstaty bezpečný

Pravděpodobně si berete svůj mobilní telefon kamkoli jdete, zná vás lépe, než váš deník nebo jakýkoli živý člověk. Tak proč jej stále dostatečně nechráníte?

Vzhledem k tomu, že v telefonu uchováváte tolik citlivých informací, jeho zabezpečení by mělo být první věcí, kterou uděláte ve chvíli, kdy si pořídíte nový telefon. Začněte správou nastavení zabezpečení, přidáním ochrany uzamčené obrazovky a stažením aplikace NordVPN pro váš iPhone nebo Android.

Používání veřejné Wi-Fi bez VPN

Už jsme hovořili o nebezpečích veřejných Wi-Fi, tak proč jste stále připojení k této bezplatné síti bez ochrany VPN?

Zdroj: https://nordvpn.com/