Populární aplikace pro sledování periody sdílí data o Vašem sexuálním zdraví s Facebookem

Používáte ve svém smartphonu aplikaci, abyste mohla sledovat periodu?

V tom případě může to být pro Vás znepokojivá zpráva. Jelikož tak můžete sdílet vaše extrémně citlivé informace, jako je menstruační cyklus a sexuální aktivity, s Facebookem.

Nová vyšetřovací zpráva britské skupiny pro ochranu lidských práv Privacy International odhalila, jak některé aplikace sdílejí nejosobnější informace o zdraví. Včetně menstruačních cyklů, používání antikoncepce, sexuálního života, symptomů, jako jsou otoky, křeče atd.

Aplikace uvedené níže pro sledování periody, přenášejí vaše data na Facebook ve chvíli, kdy je otevřete. A to bez ohledu na to, zda máte Facebook účet a zda jste přihlášeni do platformy sociálních sítí nebo ne.

Aplikace sdílejí uživatelsky zadaná data s Facebookem prostřednictvím sady pro vývoj softwaru (SDK) integrované do aplikace. Vývojáři aplikace tak mohou shromažďováním dat i vydělávat. Facebook jim může rovněž i ukázat cílené reklamy.

  • Maya – vlastněná společností Plackal Tech z Indie a má více než 5 milionů stažení

  • MIA Fem: Ovulation Calculator – od společností Mobapp Development Limited se sídlem na Kypru a má přes 1 milion stažení

  • My Period Tracker – vlastněný společností Linchpin Health a má více než 1 milion stažení

  • Ovulation Calculator – ve vlastnictví PinkBird a má více než půl milionu stažení

  • Mi Calendario – od Grupo Familia a má více než 1 milion stažení

Široký dosah aplikací, na které se náš výzkum zaměřil, může znamenat, že intimní detaily soukromého života milionů uživatelů na celém světě jsou sdíleny s Facebookem a dalšími třetími stranami, aniž by tito aplikace měli jednoznačný a svobodný, informovaný nebo výslovný souhlas těchto uživatelů v případě citlivých osobních údajů, jako jsou údaje týkající se zdraví uživatelů nebo sexuálního života,“ píše se ve zprávě.

Kromě sdílení dat uživatelů se službami třetích stran se některé aplikace ptají, zda uživatelé chtějí tato data anonymizovat nebo ne. Ve zprávě se uvádí: „Pokud máte nechráněný sex, MIA vám řekne, co máte dělat. A sdílí to s Facebookem a dalšími.“

Náš výzkum zdůrazňuje, že aplikace, které jsme odhalili, vyvolávají vážné obavy, pokud jde o jejich dodržování povinností vyplývajících z GDPR, zejména pokud jde o souhlas a transparentnost.“

V reakci na zprávu Facebook uvedl, že jeho podmínky vyžadují, aby každý vývojář aplikací informoval své uživatelé. A to o tom, jaké informace shromažďují či sdílejí se sociální sítí. Aby tak měli „zákonný základ“ pro shromažďování těchto údajů.

Facebook také dodal, že vývojářům aplikací zakazuje sdílet údaje o zákaznících, které „zahrnují zdravotní, finanční nebo jiné kategorie citlivých informací (včetně jakýchkoli informací definovaných jako citlivé podle platných zákonů)“.

Zdroj: https://thehackernews.com/