Důkazy o tom, že jste odposloucháváni, mohou být přímo před Vašima očima

Důkazy o odposlechu

Důkazy o tom, že ve Vašem okolí byly instalovány elektronické odposlouchávací zařízení, nemůžete najít jednoduchou obhlídkou. Když provádíme obranně technické prohlídky (OTP), vždy si všímáme všeho, co se může zdát mimo své místo. Za tím může stát neopatrně nainstalovaná odposlouchávací štěnice nebo jiné zařízení. Tato situace platí jak pro amatéry spoléhající na vybavení z internetu, tak na rozladěné zaměstnance. Nedbalost při zahlazováni stop po instalaci odposlechu může poskytnout cenné vodítko při jejich odhalení.

Všímejte si svého okolí

Vodítka ve Vašem případě nemusí být tak zřejmá, avšak existuje mnoho detailů, kterých byste si měli všímat, a které mohou prozradit, že se někdo pokouší narušit Vaše soukromí.

Pokud si normálně svou kancelář zamykáte (což byste měli) a jednoho rána najdete nábytek na špatném místě, nebo najdete něco na jiném místě, než jste to nechali, může to znamenat, že Vaši kancelář někdo navštívil bez Vašeho svolení. Nohy nábytku často zanechávají zářezy nebo otisky v koberci či na podlaze. Pokud jsou viditelné, můžete si být jisti, že se s nábytkem hýbalo.

Zářez v čalounění křesla nebo polštáře může naznačovat, že se tam někdo pokoušel vložit odposlouchávací zařízení podobné štěnici, která byla například přednedávnem nalezena v hotelovém pokoji na Novém Zélandu, kde se ubytoval národní rugbyový tým All Blacks. Vypuklina pod kobercem nebo jeho rohy, které nebyly pečlivě srovnané, i to může naznačovat, že bylo instalované odposlouchávací zařízení – mikrofon nebo jiné elektroinstalace pod kobercem sloužící k odposlechu.

Prach a suť

Pokud najdete prach nebo částečky stropního obkladu ve Vaší kanceláři nebo zasedačce, může to znamenat, že někdo manipuloval se stropními obklady. I když si pachatel dá pozor, nikdy nedokáže uklidit všechen prach. Kromě toho jsou všechny stropní obklady z materiálu, který je křehký a snadno se může stát, že se kousíček odlomí, když se pachatel pokouší část obkladu nasadit zpátky. Takto skrytý odposlech na pracovišti není žádnou výjimkou.

Klimatizace jako skrýš

Klimatizace slouží jako běžná skrýš pro odposlouchávací zařízení. Měli byste si všímat, jestli vypadá normálně. Pokud v jejím otvoru narazíte na jakýkoliv malý předmět, mohlo by se jednat o odposlech a v takovém případě byste měli zpozornět. Pokud si myslíte, že něco není v pořádku, měli byste opustit kancelář a jít se podívat do jiné (případně stejné) kanceláře a zkusit porovnat klimatizaci s tou Vaší, zda vypadají stejně. Pokud ne, doporučujeme Vám se na nás obrátit s žádostí o vyhledávání odposlechů.

Odposlechy zamaskované jako běžné předměty

Objevil se Vám v kanceláři nějaký nový předmět, který jste předtím nikdy neviděli? Může se jednat o nabíjecí zařízení pro mobily, kalkulačky, kouřové detektory nebo elektrické vývody, které se v daném prostoru předtím nenacházely. Mnoho laciných odposlechů má podobu jednoho z výše uvedených zařízení.

Externí dodavatelé a uklízecí firmy

Mají externí dodavatelé přístup do Vaší kanceláře? Trvejte na prověrce každé firmy, která má pravidelný přístup k Vašim informacím. Pokud najímáte uklízecí službu s pevným rozvrhem, zabezpečte všechny kanceláře/prostory, do kterých nemá mít tato služba přístup. Zamykejte všechny zásuvky s dokumenty, zaveďte pravidla pro tzv. „čisté stoly“ a praktikujte je.

Udržujte své pracovní místo čisté!

Důležitým krokem ve vyhodnocování bezpečnosti je všeobecné pochopení hrozeb, kterým můžete čelit. Odkud tyto hrozby pocházejí a jaké finanční hodnoty jsou v sázce? Rozladěný zaměstnanec s omezenými zdroji se může pokusit použít jednoduché zařízení, které koupil online. Zaměstnanci mohou mít také jednoduchý přístup k citlivým informacím.

Pokud však Váš protivník prahne po cenných informacích, může se v této situaci jednat o sofistikovanější nebezpečí. Každý odposlech Vám může způsobit vážné škody, je jedno, zda se jedná o jednoduché nebo pokročilé odposlouchávací zařízení. Na Vašem místě bychom zvážili pomoc profesionálů a provedení odborně technické bezpečnostní prohlídky vždy, když váháte, zda jsou Vaše citlivé informace v bezpečí. My totiž víme, jak najít odposlech a rádi Vám pomůžeme.

Vždy pozorujte své okolí

Vždy si všímejte svého okolí. To je důležité především pro ochranu dat/informací i komunikaci. Důkazy, že tyto data/informace jsou v ohrožení, se můžou nacházet přímo pod Vaším nosem.