K čemu se používá Tor?

Tor prohlížeč je nejsnadnějším a nejoblíbenějším prostředkem, jak používat Tor. Je založen na Firefoxu a funguje jako bare bones verze jakéhokoli jiného prohlížeče. Ve skutečnosti se jedná o klasické plug-and-play, prohlížeč není třeba nijak speciálně nastavovat, po prvním spuštění lze hned začít anonymně brouzdat na internetu.

Tor je unikátní v tom, že zajišťuje anonymní prohlížení clear netu i DarkNetu. Clear net označuje část internetu, s níž je většinová společnost nejvíce obeznámená. Všechny stránky, které se vyskytují na World Wide Webu a navštěvujete je s pomocí ne-Torovského prohlížeče, jsou chápány jako clear net. Pokud navštívíte webové stránky clear webu v prohlížeči Tor, není možné, abyste byli nějakým způsobem identifikováni, protože váš tok dat už prošel anonymní sítí Toru.

Návštěva DarkNetu

DarkNetů existuje více, ten dostupný z prohlížeče Tor je však nejvíce oblíbený. DarkNet sestává ze skrytých zařízení, webových stránek, které nejsou přístupné vašim běžným prohlížečem. Tyto Tor skryté služby mohou být identifikovány pomocí .onion.

Pouze lidé připojení k síti Tor mají přístup ke skrytým službám Toru, který je zároveň anonymní. Je také potřeba vědět, co hledáme protože vyhledávače typu Google na stránkách s koncovkou .onion nefungují. Tor navíc také chrání identitu lidí, kteří vytváří skryté služby Toru, takže je téměř nemožné vystopovat, kdo spravuje .onion služby.

Z daných důvodů je DarkNet považován za podsvětí internetu, kde se odehrává mnoho kriminální aktivity. Tor má sice mnoho možností pro legální využití, jak je uvedeno výše, zároveň je však také DarkNet dějištěm mnoha aktivit, které se pohybují na hranici zákona i za ní.

Omezení Toru

Brouzdání na webu za pomocí Toru je naprosto anonymní, jiné aktivity vykonávané na vašem počítači však být nemusí. Jakákoli malá chyba může být ohrožením vaší anonymity. Nejste si jisti, zda je vaše zabezpečení počítače dostatečné? Obraťte se na naši společnost EO Security ohledně konzultace.

Protože informace musí projít skrze sadu několika relé, mějte na paměti, že rychlost prohlížení se může poněkud zpomalit. Rychlost dat bude ovlivněna:

  • Rychlostí internetového připojení
  • Frekventovanosti provozu na relé
  • Celkovým přetížením Toru v daném momentě
  • Přetížením webových stránek, které navštěvujete

Správci Tor projektu silně doporučují vyhnout se stahování torrentů při používání Toru. Stahování torrentů může výrazně přetížit celou síť a ohrozit anonymitu a tím i ochranu počítače, kterou jste se snažili zajistit. Pro bezpečné stahování torrentů je vhodnější používat VPN připojení.

Zprostředkovatel vašeho internetového připojení může blokovat použití Toru. To je poměrně snadné, protože seznam Tor relé je veřejně dostupný. V takovém případě se budete muset k získání přístupu poučit o používání bridges a VPN.