Odhalte, jestli Vás někdo sleduje

Jedním ze signálů, že se na Vás někdo zaměřil a můžete být obětí odposlechu, je také fyzické sledování. Sledování je prováděno s cílem vytvoření Vašeho denního plánu, aby útočník poznal Vaše návyky, kam chodíte, kdy, s kým se stýkáte atd. Díky těmto informacím je schopný rozhodnout, jaký typ odposlechu zvolit a kdy jej nainstalovat, protože bude vědět, kdy nebudete v kanceláři/doma.

V tomto článku se zaměříme na několik technik, které Vám umožní odhalit, jestli Vás někdo nesleduje. Budeme se věnovat především detekci sledování bez použití automobilů.

Myslím, že mne někdo sleduje…co mám dělat?

Chcete-li sledování odhalit, aniž byste na sebe přitom upozornili, snažte se vyhnout otáčení se za sebe. Způsob, jak toho dosáhnout, je zúžení prostoru, kterému chcete věnovat pozornost a následné soustředění se na důležité detaily.

Kde hledat?

Ve zkratce záleží na tom, kde se zrovna nacházíte a také na tom, zda jste zrovna v pohybu.

 • Statické sledování

Pokud se nijak nepohybujete, existuje vysoká šance, že sledující osoba také zůstane na místě. Zaměřme se tedy na ta dvě nejpravděpodobnější místa, na kterých můžete být sledováni. Tedy u Vás doma nebo v zaměstnání. Tyto lokace jsou velmi důležité, protože se dá předpokládat, že zde budete trávit většinu času. Zkuste se tedy vžít do situace potenciálního pozorovatele a přemýšlejte, kam byste se ukryli, kdybyste chtěli mít dobrý výhled na, řekněme, vchod do domu nebo třeba příjezdovou cestu.

Nezůstávejte jen u teorií, běžte ven a doopravdy to vyzkoušejte. Nachází se v okolí nějaké příhodně umístěné kavárny, autobusové či vlakové zastávky, lavičky atd.? Místa, která poskytují dobrý výhled a zároveň mohou posloužit jako ideální skrýš po dobu několika hodin? Pokud ano, pak jsou to přesně ta místa, na něž byste se měli zaměřit. Také si pohlídejte auta, parkující na místech, která nabízí výhled přímo na Váš dům (což je obzvláště důležité v případech, kdy v okolí chybí zmíněné kavárny, lavičky atd.).

 • Sledování v pohybu

Když jste v pohybu, pozorovatel se musí neustále pohybovat také, ideálně tak, aby nebyl vůbec nápadný. Představme si následující situaci: cíl se pohybuje po typickém městském chodníku – tím pádem se nám nabízí hned dvě možné sledovací zóny: jedna přímo za cílem a druhá na opačné straně ulice.

Největší výzvou, co se týče sledování v pohybu, je to, co musí pozorovatel podstoupit, když se cíl znenadání zastaví. Jinak řečeno, dynamika se přepne z mobilní na statickou a pak dost pravděpodobně zase zpátky na mobilní, což může být pro pozorovatele mimořádně náročné. A to je pro Vás jedině plus! Samozřejmě, nejen vzhledem k tomu, že je sledující nucen jednat rychle a bez přípravy vymyslet, jak neztratit cíl z očí. Nesmí u toho také na první pohled vypadat překvapeně nebo jevit známky nervozity.

Jak odhalit sledování

Sledování bývá většinou odhaleno tak, že si všímáme korelací s cílem. A to i přesto, že by se měl pozorovatel snažit pohybovat v takových úhlech, kde bude těžko postřehnutelný. Jestli nechcete dávat okatě najevo, že hledáte svého pozorovatele, musíte se naučit letmo kontrolovat výše zmíněné lokace a sledovat, zda nenarazíte na nějakého společného činitele. Tato část je ale trochu zavádějící, protože většina lidí, která se na takových místech nachází, pravděpodobně nemá vůbec v plánu Vás sledovat.

Následující strategie jsou navrženy tak, aby odhalily ty nejběžnější indikátory sledování. Nezapomínejte však, že pokud se jedná o sledování na velmi vysoké, vládní úrovni, tyto metody nejspíše nebudou příliš užitečné. Dobrou zprávou však je, že tyto taktiky můžete trénovat kdykoliv a kdekoliv, což Vám umožní se v nich neustále zlepšovat.

Odhalování statického sledování:

 1. Když jste u sebe doma, v práci, restauraci, baru atd., snažte se najít způsob, jak vidět ven a sledujte, zda se v okolí nenachází někdo, kdo věnuje přehnanou pozornost vchodu/východu, který máte v plánu použít.
 2. Při odchodu se rozhlédněte, zda si někdo nezapisuje poznámky či se dokonce nenápadně nechystá odejít společně s Vámi.

Odhalování mobilního sledování:

 1. Zatímco postupujete vpřed, snažte se vymyslet, jak se nenápadně podívat za sebe. Dobrý způsob je několikrát otočit hlavou ze strany na stranu (dívání se do výloh obchodů, na auta atd.). Pro ještě lepší zamaskování toho, co děláte, se pokuste tvářit, jako by Vás zajímalo pouze to, co máte kolem sebe. Snažte se však tyto pohyby moc nepřehánět, ať působí přirozeně.
 2. Využijte například přechody a semafory k tomu, abyste se na chvilku zastavili a rozhlédli se kolem.
 3. Existuje spoustu důvodů, proč přejít na druhou stranu chodníku. Případná devadesátistupňová otočka, kterou při té příležitosti uděláte, Vám umožní pokrýt větší oblast díky perifernímu vidění.
 4. Občas se zastavte (podívejte se do výlohy, na mobil…) a sledujte, jestli se někdo v okolí také náhle nezastaví či jinak nekopíruje Vaše pohyby.
 5. Zastavte se na delší dobu (vejděte do obchodu, objednejte si kávu) a podívejte se, jestli Vás zvenčí někdo nepozoruje.
 6. Projděte kolem obchodu s výlohou, prudce se zastavte, otočte se a vejděte dovnitř.
 7. Když sedíte v kavárně, posbírejte si své věci a tvařte se, jako že jste na odchodu. Místo toho si však ještě něco objednejte, nebo si odskočte na toaletu. Nabízí se spoustu možností, co udělat, všechny mají ale stejný cíl – pozorovatel znervózní a udělá nějakou chybu.

Trasa pro odhalení sledování

Trasa pro odhalení sledování je předem naplánovaná cesta, která je navržená tak, aby nenápadně odhalila nepřátelské pozorovatele. Snoubí se v ní všechny již zmíněné body za účelem vylákání pozorovatele a přimění ho Vás sledovat. Typická trasa většinou začíná na nějakém místě, na němž se očekává, že budete sledováni (například v práci). Pak by se mělo pokračovat někudy, kudy nechodíte příliš často, protože by celá akce postrádala smysl. Pozorovatel by na Vás místo sledování každého kroku mohl rovnou čekat v cíli. Stejně tak je důležité, aby cesta nebyla až příliš složitá, to by totiž mohlo Vašeho sledovatele odradit, mohl by si dokonce i myslet, že se jedná o past. Ujistěte se, že na trase budete moci vykonat krátké i delší zastávky, čímž zvýšíte šance na odhalení případného sledování.

Společnost EO SECURITY s.r.o. provádí penetrační testovaní za účelem odhalení zranitelností ve firemní infrastruktuře.

Dále nabízíme rušičky odposlechu, které zabraní úniku informací během důležitých jednání.

V případě zájmu o naše služby nás kontaktujte na telefonu +420 774 429 006 nebo e-mailu sales@eo-security.com

 

Menu