Odposlech na dálku

„Zavřete dveře, prosím!“ Notoricky známá věta, když chcete mít soukromí. Pomůže vám to však? Přestože jste v uzavřené místnosti (nebo třeba v autě), odposlouchávání není stále zcela vyloučeno. Kancelář může být „štěnicovzdorná“, a přesto vás může odposlouchávat kdokoli desítky metrů daleko.

Jak fungují odposlechy na dálku

Když lidé mluví, vytváří zvukové vlny, které se šíří vzduchem kolem nás. Když vlna dopadne na sklo okna, vytvoří velmi malé vibrace. Tyto vibrace jsou pro lidské oko neviditelné, ale mohou být zachycené velmi citlivým nástrojem, jako je například laserový paprsek.

Laserový odposlech využívá jednoduché fyzikální zákonitosti – laserový paprsek odražený od skleněného panelu zavřeného okna přenese zpět vibrace zvuků z místnosti. Následně je možné provést rekonstrukci odraženého paprsku na původní zvukové vlny. Možná to zní složitě, ale i na Youtube je možné najít velice jednoduché ukázky toho, jak lze pomocí nástrojů za pár stovek korun vyzkoušet laserový odposlech v ideálních podmínkách.

Zařízení na dálkové odposlechy

Přístroj na dálkové odposlouchávání může sestrojit běžný smrtelník a bude mu k tomu stačit pár triviálních komponentů.

Amaterské zařízení na dálkový odposlech
Amatérský dálkový odposlech

Útočník díky primitivním součástkám (viz obrázek) sestrojí jednoduché zařízení a může zachytit hlasy z budovy až několik desítek metrů daleko.

Profesionální dálkový odposlech
Profesionální dálkový odposlech

Samozřejmě, realita je mnohem složitější a je třeba pracovat s mnoha problémy, které nastávají.

  • Interference vícevrstvých skel
  • Úhel odrazu vs. úhel dopadu
  • Odražený paprsek může zachytit další nežádoucí zvuky (šumy, hluk)

Profesionální laserový odposlech může vypadat nějak takto:

Profesionální laserový odposlech
Profesionální laserový odposlech

V článku rušičky odposlechů se můžete dozvědět více o tom, jak se laserovému odposlechu bránit. Že instalace a nastavení správného úhlu pro laserový odposlech není žádný med, věděla už CIA v roce 1960, kdy její agenti mířili na ruskou ambasádu.