Ochrana firemního počítače proti spyware

Spyware je specifický druh škodlivého softwaru (malwaru), vytvořený za účelem odposlechu komunikace a sledování chování uživatele na počítači. Výstupem jeho činnosti mohou být různá data. Od těch relativně neškodných (reklamy, statistiky vámi navštívených stránek), až po ukradená hesla, čísla kreditních karet, soubory či emailové konverzace.

Co představuje spyware

Mezi nejnebezpečnější druhy spywaru patří keyloggery a nástroje pro remote administration. První jmenované zaznamenávají úhozy do klávesnice, což umožňuje ze sesbíraných dat vyfiltrovat právě uživatelská hesla. Druhá skupina škodlivého softwaru otvírá „zadní vrátka“ do systému a umožňuje útočníkovi vzdáleně ovládat napadený počítač.

Proti odposlechu firemního i osobního počítače je samozřejmě nutné se chránit. Prvním krokem k úspěchu je dodržovat zásady bezpečné práce se sítí. To však samo o sobě nestačí. Je nutné podotknout, že proti spywaru nepostačí ani antivirový program. Jak tedy chránit svá data a hesla proti odposlechu spywarem?

Zabezpečení počítače proti spywaru není úplně jednoduché

Pokud pomineme fakt, že je třeba chovat se na internetu obezřetně a dodržovat některá základní pravidla síťové bezpečnosti, ani v boji se spywarem se neobejdete bez některých základních nástrojů. Těmi jsou firewall a anti-spywarový program.

Firewall slouží pro kontrolu a nastavení pravidel komunikace počítače se sítí. Aby spyware plnil svou funkci, musí sesbíraná data z počítače vynášet. Dobře nastavený firewall proto představuje účinnou formu obrany proti tomu, aby se data dostala z vašeho počítače k tvůrci spywaru. Sám o sobě však škodlivý software neodstraní, proto je třeba kombinovat jej s antispywarem.

Ten, podobně jako antivirus, prohledává soubory v počítači a porovnává je se svou databází hrozeb. Skenování může probíhat v nastavených časových intervalech, nebo v reálném čase. To znamená, že antispyware kontroluje stahované soubory a spouštěné procesy. Ochrana v reálném čase je účinnější (umožňuje zabránit programu v instalaci a spuštění), obvykle je však součástí pouze placené verze. Bohužel ani tyto kroky mnohdy nestačí a antispywary nedokáží odhalit sofistikované útočné programy zaměřené k útoku na konkrétního člověka.

Operační systém na míru zabezpečený proti spyware i dalším hrozbám

Protože se na nás klienti stále častěji obrací s žádostí o konzultaci zabezpečení podnikové IT infrastruktury, rozhodli jsme se zásadně rozšířit naši nabídku zabezpečení proti odposlechu. Vnímáme nebezpečí, které plyne z možnosti špionáže pracovního počítače nejen manažerů a ředitelů, ale i klíčových pracovníků jednotlivých oddělení společností.

Připravili jsme proto unikátní operační systém, který upravíme na míru vašim potřebám. Jedná se o Live OS, tedy operační systém, který spustíte bez instalace z flashdisku na jakémkoliv počítači.

  • Program na odstranění spyware ani není potřeba
  • Unikátní operační systém (OS) na míru jako účinný deštník proti spyware
  • Operativní používání plug-and-go (spuštění bezpečného módu práce na PC pomocí flash disku)
  • Možnost bezpečného výmazu historie – režim „vše zapomeň“
  • Ochrana dat v PC a notebooku proti hackerům – jednoduše a za pár okamžiků

Výhodou našeho řešení je především vysoká míra zabezpečení počítače, plynoucí z přenositelnosti, odděleného pracovního prostoru (nedojde k nakažení ani při spuštění na spywarem zasaženém PC) a šifrování komunikace.

Operační systém zabezpečený proti odposlechu od nás obdržíte vybavený pracovními nástroji dle vašich požadavků. Součástí softwarové výbavy je také nástroj pro odstranění META dat ze souborů. Tato data obsahují údaje o uživateli, systému, hardwaru, času či místě vzniku a úprav souboru, takže mohou posloužit k identifikaci původce souboru.

Náš operační systém je navíc možno nastavit do režimu „vše zapomeň“ – po restartu se systém spustí v původním stavu, aniž by uložil jakékoliv soubory a nastavení. Nelze jej tudíž nakazit spywarem, ani jiným škodlivým SW. Toto nastavení je dostačující pro naprosto anonymní a bezpečnou práci s vysoce citlivými daty, jejichž únik by mohl způsobit zásadní problémy.

Nutnou míru zabezpečení PC proti odposlechu s vámi zkonzultujeme a najdeme optimální kompromis mezi bezpečností a uživatelskou přívětivostí systému. Součástí zakoupeného OS je roční technická podpora, a samozřejmě také zaškolení do práce se systémem.