Odposlech telefonu a mobilu v praxi

Odposlech telefonu a mobilu není v dnešní době žádný oříšek. Odposlouchávání může být narafičeno úplně na každého, i na největší mocipány u nás a bez sebemenšího podezření. Víte, jak se bránit a odhalit takový odposlech?

Nejefektivnějším způsobem zjištění informací je odposlech mobilního telefonu sledované osoby. Díky odposlechu může být zaznamenám nejenom hlas, SMS, ale také poloha a datový tok uživatele.

Odposlech telefonu můžeme rozdělit na dvě skupiny. Na odposlech pevné linky a odposlech mobilního telefonu. Odposlech pevné linky vyžaduje fyzickou návštěvu telefonní ústředny (pokud nejde o soudem povolený odposlech realizovaný státem). Odposlech mobilu je možný přes operátora (využívá nejčastěji stát), pomocí IMSI Catcheru a pomocí malware.

Ochrana před odposlechem skrze operátora není možná a takto odposlouchávaný telefon ani nelze poznat. Mezi časté omyly patří, že když slyšíte ozvěnu při telefonování, tak je hovor odposloucháván. Nepomůže ani měnění SIM karet a telefonů, protože odposlech je směřován na IMEI telefonu a není problém zjistit, které telefony byly na vybraných buňkách BTS aktivní.

Agáta – i Babiš jí podlehne

IMSI Catcher je zařízení poměrně drahé a v Česku známé pod přezdívkou Agáta. Odposlech mobilu pomocí IMSI Catcheru také nepoznáte (ano, i legendární iPhone může mít „štěnice“). Při obraně ale nejste tak bezbranní jako v předchozím případě, protože existují způsoby, jak odposlechu zamezit. Jedno z řešení nabízí izraelská firma FirstPoint Mobile Guard. Jejich patentované řešení umožňuje ochranu a blokuje odposlech přes IMSI Catcher. S Agátou se seznámily i staré známé tváře, profesionálním odposlechům se neubránil například ani David Rath nebo Andrej Babiš.

Jak poznat napíchnutý telefon

Poslední možností odposlechu samotného telefonu je instalace malware (aplikace na odposlech mobilu – odposlouchávání přes Skype, Viber nebo WhatsApp). Proti tomu existuje několik druhů obrany: nedávat mobilní telefon z ruky, neklikat na neznámé odkazy, nestahovat neoficiální aplikace, neotevírat neznámé přílohy, udržovat telefon aktualizovaný a případně používat kvalitní antivirový program.

Poznat napíchnutý telefon lze jen pomocí sekundárních projevů jako je například rychlejší vybíjení baterie a vyšší spotřeba mobilních dat. Ani to však není pravidlem, protože moderní malware nahrává na místní úložiště a data odešle na cílový server útočníka až v momentě, kdy je mobilní telefon připojen na nabíječku a na wi-fi.

Provádíme obranně-technické prohlídky (OTP) bytů, kanceláří a vozidel proti odposlechu.

Společnost EO SECURITY s.r.o. nabízí svým klientům také kontrolu mobilních telefonů a notebooků přes software, který slouží k odposlechu datové komunikace či jinak zneužívá hardware (skrytá aktivace mikrofonu, kamery atd.)

Dále nabízíme speciální operační systém sloužící k anonymní komunikaci přes internet.

Pro objednání našich služeb volejte na telefonní číslo +420 774 429 006 nebo pište na e-mail: office@eo-security.com

Naše služby

Penetrační testování

Vyhledávání odposlechů

Rušičky odposlechů

Šifrované volání

Šifrovaný disk

Školení

Následující příspěvek
Odposlouchávací zařízení
Předchozí příspěvek
Nezákonné odposlechy

Podobná témata

Menu