Podle výzkumu polovina počítačových uživatelů naletí na phishingový podvod

Ze studie antivirové společnosti Sophos vychází, že čím dál tím častěji kybernetické útočnici nachytávají lidi na phishingové podvody. A že se jim to vyplatí! Polovina uživatelů se stane obětí.

Phishing je snaha počítačových podvodníků získat vaše citlivé osobní informace, jako jsou hesla, údaje o platebních kartách, rodná čísla nebo čísla bankovních účtů. Šíří se podvodnými emailovými zprávami nebo přesměrováním na falešné webové stránky.

Aby s větší pravděpodobností upoutali pozornost důvěřivců, útočnici v průběhu roku sledují celospolečenská témata a významné události. Důraz na aktuální témata v kombinaci se sofistikovaností phishingových útoků je patrně hlavním důvodem, proč jsou útočníci tolik úspěšní.

Podle studie Sophosu na phishingové e-maily nalétli 53 % obětí kybernetického útoku. Analýza dále ukázala, že u 41 % obětí došlo k úniku či k poškození dat. Kromě phishingových podvodů, útočníci také využívají šíření vyděračských virů až s 30% úspěšností.

Dopadá to tak, že nejprve zašifrují všechna data uložená na pevném disku. Za jejich zpřístupnění pak útočníci požadují výkupné, a to klidně i několik tisíc korun. Aby nezanechaly stopy po své nelegální aktivitě, platby obvykle požadují ve virtuálních bitcoinech.

Správným řešením v takové situace je odinstalování viru z počítače, nikoliv zaplacení výkupného! Peníze vám zůstanou, nezálohovaná data už ale ve většině případů ne.

Zdroj: https://www.novinky.cz/

Naše služby

Penetrační testování

Vyhledávání odposlechů

Rušičky odposlechů

Hardware

Školení

Následující příspěvek
iPhone lze napadnout pouhou návštěvou infikovaných webových stránek
Předchozí příspěvek
Bitva v Izraeli vytvořila nehacknutelný telefon

Podobná témata

Menu