Šifrovaná komunikace

Pro komplexní ochranu dat nestačí pouze pravidelné prohlídky proti odposlechu, ale také správné zacházení s utajovanými informacemi a používání šifrování. Samozřejmostí by mělo být šifrování dat v počítačích, aby se zamezilo neoprávněnému přístupu. Zašifrovaný by měl být nejenom celý disk, ale také HW, aby nebylo bez hesla možné nabootování systému.

Součástí ochrany je také šifrovaná komunikace, především maily a různé formy messengerů (chaty, komunikátory), které se využívají ve firmách v rámci zefektivnění spolupráce. Poslat mail bez šifrování je jako poslat pohlednici poštou, každý, kdo chce a umí to, si jej může přečíst.

Poslat zašifrovaný mail je ekvivalentem poslání dopisu v dopisní obálce poštou. Ochrana není dokonalá, ale útočník musí mít lepší znalosti k podniknutí útoku. Mnoho lidí by mohlo namítnout, že nedělá nic špatného, aby muselo svou komunikaci šifrovat, problém však spočívá jinde – je nutné maximálně znesnadnit získání citlivých informací útočníkem, které pro něj mohou mít finanční hodnotu. Žádné šifrování není dokonalé a nezaručuje absolutní bezpečnost. Je však důležité mít informace zašifrované po tak dlouhou dobu, než přirozeně ztratí svůj význam – například až 50 let.

Spolu se šifrováním komunikace souvisí i šifrování telefonu/mobilu, ten je již většinou nativně šifrován výrobcem, je však dobré používat takové aplikace, které šifrování podporují a umožní vám vytvářet další šifrované složky pro vaše dokumenty.