Virus, který natáčí uživatele při sledování erotických stránek

Experti z antivirové společnosti Eset objevili nebezpečný virus, jehož prostřednictvím dokážou kyberzločinci na dálku aktivovat web kameru a natáčet uživatele ve chvíli, kdy sleduje erotické stránky.

Mluvilo se o tom již před několika týdny, kdy tuzemské uživatelské schránky s nevyžádanou poštou přeplňovaly ransomware zprávy s výhrůžkami. Hackeři vyžadovali výkupné za nezveřejnění nahrávek pří sledovaní erotických portálů uživateli.

Tehdy to byl fór. Nyní se ale ve Francii objevil virus s názvem Varenyky, umožňující kyberzločincům skutečně aktivovat web kameru na dálku.

Distribuuje se pomocí příloh v e-mailech a tváří se jako falešné faktury za zboží, které má uživatel údajně ověřit.

Virus přitom umí stáhnout a spustit další malware, komunikovat s řídícím serverem pomocí sítě TOR, spamovat a krást hesla nebo nahrávat dění na obrazovce.

Neobvyklé ale je, že se zaměřuje pouze na francouzsky mluvící uživatele. Nebezpečím je i pro uživatele, kteří mají ve svém operačním systému nastavenou jako domovskou zemi Francii.

Za nezveřejnění údajné nahrávky sledování erotických stránek vyděrači požadují platbu v bitcoinech odpovídající částce 750 eur, tedy bezmála 20 tisíc korun.

Přestože v posledních týdnech cílil tento malware na obyvatele Francie, není vyloučeno, že jej útočníci aplikují i v dalších státech. Uživatelům se proto doporučuje být velmi opatrní a neotvírat přílohy z nevyžádaných e-mailů.

Zdroj: https://www.novinky.cz/