Wikileaks tvrdí, že MI5 a CIA hackují TV a smartphony

Podle uniklých zpravodajských dokumentů, britské špionážní agentury spolupracovaly s CIA na přeměně televizorů a chytrých telefonů na odposlouchávací zařízení, která umí zaznamenávat konverzace, a dokonce pořizovat fotografie.

CIA údajně cílí i na automobily, které obsahují palubní počítače připojené k internetu. Tato informace se však zakládá na nepodložených obviněních, která tvrdí, že jakmile bude mít CIA kontrolu nad vozidly, může provádět atentáty a fingovat tak nehody.

Klíčová data byla získána společností WikiLeaks a zveřejněna online, což způsobilo
v americké zpravodajské komunitě značné rozpaky, navíc v době, kdy je poněkud na kordy s prezidentem Donaldem Trumpem.

Britské zpravodajské agentury – MI5 a GCHQ – byly seznámeny s dokumenty, podle nichž Spojené království uspořádalo semináře s CIA s cílem nalézt způsoby, jak „proniknout“ do domácích zařízení.

Například exoticky pojmenovaný program nazvaný Weeping Angel umožnil špionům získat kontrolu nad řadou televizorů Samsung F8000 připojených k internetu. Byl vyvinut ve „společném workshopu“, který se podle daných zdrojů konal v červnu 2014 za účasti MI5 a CIA.

Tvrdí se, že MI5 vytvořila režim „falešného vypnutí“, který uživatele televizí přesvědčil o tom, že jsou zařízení vypnuta. Ve skutečnosti mohla televize uživatele tajně nahrávat a konverzace přenášet do operativního poslechu CIA. Chytré televizory jsou totiž vybaveny mikrofonem, který se běžně používá pro ovládání hlasem.

Uniklé soubory také obsahovaly důkazy o tom, že GCHQ spolupracovala s CIA při pronikání do iPhonů od společnosti Apple a smartphonů používajících konkurenční Android. Telefony mohly dokonce fotografovat, i když si majitelé mysleli, že jsou vypnuté.

Celkem CIA vyvinula 14 aplikací zaměřených na uživatele telefonů iPhone a 24 na uživatele telefonů Android.

WikiLeaks přitom tvrdil, že CIA byla schopna obejít šifrovací kódy používané v aplikacích jako třeba WhatsApp.

Zveřejněné dokumenty naznačují, že agentura vytvořila více než 1 000 virů a dalších typů malwaru, aby získala přístup k běžně užívaným zařízením.

WikiLeaks také obvinil vládu USA z nedodržování závazku informovat technologické společnosti o všech zjištěných zranitelnostech, nikoliv skrývat slabiny pro použití špionážními agenturami. Dohoda byla uzavřená proto, aby umožnila technologickým obrům průběžně napravovat nedostatky v operačních systémech a zabránit tak únikům informací do zahraničních zpravodajských agentur, zejména do Ruska a Číny.

Zdroj: https://www.telegraph.co.uk/

,

Naše služby

Penetrační testování

Vyhledávání odposlechů

Rušičky odposlechů

Hardware

Školení

Následující příspěvek
Společnost CommuniTake Technologies představuje extrémně zabezpečené telefony pro každého
Předchozí příspěvek
Posílání falešných nouzových varování přes bezdrátové sítě

Podobná témata

Menu