Wikileaks tvrdí, že MI5 a CIA hackují TV a smartphony

Podle uniklých zpravodajských dokumentů, spolupracovaly britské špionážní agentury s CIA. Snažily se přeměnit televizory a chytré telefony na odposlouchávací zařízení, které umí zaznamenávat konverzace, a pořizovat fotografie.

CIA údajně cílí i na automobily. Zejména ty, které obsahují palubní počítače připojené k internetu. Tato informace se však zakládá na nepodložených obviněních. Ta tvrdí, že jakmile bude mít CIA kontrolu nad vozidly, může provádět atentáty a fingovat nehody.

Klíčová data byla získána společností WikiLeaks a zveřejněna online. To způsobilo v americké zpravodajské komunitě značné rozpaky. Stalo se to navíc v době, kdy je poněkud v rozporu s prezidentem Donaldem Trumpem.

Britské zpravodajské agentury – MI5 a GCHQ – byly seznámeny s dokumenty, podle kterých Spojené království uspořádalo semináře s CIA s cílem nalézt způsoby, jak „proniknout“ do domácích zařízení.

Program Weeping Angel umožnil špionům získat kontrolu nad řadou televizorů Samsung F8000 s připojením k internetu. Byl vyvinut ve „společném workshopu“, který se podle daných zdrojů konal v červnu 2014 za účasti MI5 a CIA.

Tvrdí se, že MI5 vytvořila režim tzv. „falešného vypnutí“. Ten uživatele televizí přesvědčil o tom, že jsou zařízení vypnuta. Ve skutečnosti mohla televize uživatele tajně nahrávat a konverzace přenášet do operativního poslechu CIA. Chytré televizory jsou totiž vybaveny mikrofonem, který se běžně používá pro ovládání hlasem.

Uniklé soubory také obsahovaly důkazy o tom, že GCHQ spolupracovala s CIA při pronikání do iPhonů společnosti Apple a smartphonů používajících Android. Telefony mohly dokonce fotografovat, i když si majitelé mysleli, že jsou vypnuté.

Celkem CIA vyvinula 14 aplikací zaměřených na uživatele telefonů iPhone a 24 na uživatele telefonů Android.

WikiLeaks přitom tvrdil, že CIA byla schopna obejít šifrovací kódy používané v aplikacích jako třeba WhatsApp.

Zveřejněné dokumenty naznačují, že agentura vytvořila více než 1 000 virů a malwaru, aby získala přístup k běžně užívaným zařízením.

WikiLeaks také obvinil vládu USA z nedodržování závazku informovat technologické společnosti o všech zjištěných zranitelnostech, nikoliv skrývat slabiny pro použití špionážními agenturami. Dohoda byla uzavřená proto, aby umožnila technologickým obrům průběžně napravovat nedostatky v operačních systémech a zabránit tak únikům informací do zahraničních zpravodajských agentur, zejména do Ruska a Číny.

Zdroj: https://www.telegraph.co.uk/