Wikileaks tvrdí, že MI5 a CIA hackují TV a smartphony

Podle uniklých zpravodajských dokumentů, britské špionážní agentury spolupracovaly s CIA na přeměně televizorů a chytrých telefonů na odposlouchávací zařízení, která umí zaznamenávat konverzace a dokonce pořizovat fotografie.

CIA je také údajně zaměřena na automobily, které obsahují palubní počítače připojené k internetu, ovšem na základě nepodložených obvinění, že jakmile bude mít kontrolu nad vozidly, může provádět atentáty a fingovat tak nehody.

Katastrofický únik dat byl získán společností WikiLeaks a zveřejněn online, což způsobilo rozpaky americké zpravodajské komunitě v době, kdy je zrovna na kordy s prezidentem Donaldem Trumpem.

Britské zpravodajské agentury – MI5 a GCHQ – byly vyzvány se soubory, které ukazují, jak Spojené království uspořádalo semináře s CIA s cílem nalezt způsoby, jak „proniknout“ do domácích zařízení.

Kupříkladu, jeden exoticky pojmenovaný program nazvaný Weeping Angel umožnil špionům získat kontrolu nad řadou televizorů Samsung F8000 připojených k internetu. Byl vyvinut ve „společném workshopu“, který se konal v červnu 2014 za účasti MI5 a CIA, píše se v dokumentech.

Tvrdí se, že MI5 vytvořil režim „falešného vypnutí“, který nechával uživatelé televizí v domnění, že jsou vypnuty. Ve skutečnosti mohli televize uživatelé tajně nahrávat a konverzace přenášet do operativního poslechu CIA. Chytré televizory jsou vybaveny mikrofonem, který se běžně používá pro ovládání hlasem.

Uniklé soubory také obsahovaly důkazy o tom, že GCHQ spolupracoval s CIA při pronikání do iPhonů od Apple a smartphonů používajících konkurenční Android. Telefony mohly dokonce fotografovat, i když si majitelé mysleli, že jsou vypnuté.

Celkem CIA vyvinula 14 aplikací zaměřených na telefony iPhone a 24 zaměřených na uživatele telefonů Android.

WikiLeaks dokonce tvrdil, že CIA byla schopna obejít šifrovací kódy používané v takových aplikacích jako WhatsApp.

Zveřejněné dokumenty naznačují, že agentura vytvořila více než 1 000 virů a dalších typů malwaru, aby získala přístup k předmětům běžného života.

WikiLeaks také obvinil vládu USA z nedodržování závazku informovat technologické společnosti o všech zjištěných zranitelnostech, nikoliv skrývat slabiny pro použití špionážními agenturami. Dohoda byla uzavřená, aby umožnila technologickým obrům průběžně opravovat nedostatky v operačních systémech a zabránit tak únikům informací do zahraničních zpravodajských agentur, zejména do Ruska a Číny.

Zdroj: https://www.telegraph.co.uk/

,

Naše služby

Penetrační testování

Vyhledávání odposlechů

Rušičky odposlechů

Hardware

Školení

Předchozí příspěvek
Jak se falešné nouzové výstražné zprávy posílají přes bezdrátové sítě

Podobná témata

Menu