Šíření internetu věcí (IOT), kdy čím dál více zařízení přenáší IP, znamená, že útočníci mohou zahájit „ničivé útoky“ v momentě, kdy k jednotlivým zařízením získají přístup. Podle Nuno Ceitila, inženýra konzultačních systémů ve společnosti Netscout, došlo ve druhé polovině roku 2018 velkému množství útoků o rychlosti 100 Gb/s až 400 Gb/s.
Během tohoto období se objevily velmi sofistikované metody, které mnoho skupin útočníků používalo buď k poškození, nebo k odvedení pozornosti za účelem získání dat, poznamenal Ceitil.
Rovněž uvedl, že rok 2018 byl významným v oblasti kybernetických hrozeb. Zpráva Threat Intelligence od Netscout ukazuje, že druhá polovina roku předvedla v útocích obrovský skok. „Je znepokojivé, že rok 2017 vypadá docela klidně ve srovnání s čísly, která jsme pozorovali v roce 2018.“
Globálně došlo k 170 % nárůstu útoků v rozsahu 100 Gb/s až 200 Gb/s. Celkově jsme zaznamenali meziroční nárůst útoků o 26 %.
Gartner předpovídá, že tento rok bude v provozu 14,2 miliardy připojených zařízení. Statistiky z Vodafone’s IOT Barometer 2019 dále zjistily, že 34 % podniků nyní používá IOT a 70 % těchto osvojitelů se posunulo mimo pilotní fázi.
Větší množství uživatelů v prostoru IOT usnadňuje šíření škodlivého softwaru (typu červů) a představuje významnou hrozbu DDoS útoků.
Ceitil poznamenal, že útoky hrubou silou, kde útočnici používají různé kombinace uživatelských jmen a hesel znovu a znovu, dokud se nedostanou dovnitř do systému, zůstávají nejběžnějším způsobem útoku na zařízení IOT. Dodává, že jakmile jsou zařízení IOT připojena k internetu, jsou napadena do pěti minut a čelí útokům během následujících 24 hodin.
Zdroj: https://www.itweb.co.za/